יום ראשון, 24 בפברואר 2013

האשם תמיד מי? הם!התקופה העכשווית שאחרי בחירות ולפני קואליציה חדשה, מביאה את הספורט הישראלי הלאומי "הוא אשם" לשיאים חדשים. מפלגת העבודה אשמה כי היא לא נכנסת לממשלה החילונית ש"אנחנו" כל כך רוצים. הפייגלינים אשמים כי הם כל כך קיצוניים ובכלל החברים שלהם הצביעו בנט למרות שהם חברי ליכוד. הערבים אשמים כי הם נגד מדינה יהודית (מה זה?) והם גם כל כך עניים. ועדי העובדים הגדולים אשמים כי בגללם המחירים כל כך גבוהים (זה לא בגלל מנכ"לים שמרוויחים מיליונים). נתניהו אשם כי הוא לא מנהל שיחות שלום עם הפלשתינאים ולכן העולם נגדנו. ציפי לבני אשמה כי לא הצטרפה לממשלה הקודמת והיא אשמה כי היא מצטרפת לממשלה הנוכחית. בנט אשם כי עשה הסכם עם יש עתיד, יש עתיד אשמים כי הם עומדים בהסכם. אשמה שיטת הממשל הלא יציבה, אשם חוסר המשילות (לצאת למלחמה אחרי דיון של שלוש שעות זה חוסר משילות, להשליך את הפנסיה לקזינו בורסה זה חוסר משילות). השמאלנים האלו שמדליפים לתקשורת את החדשות מתחנת טלוויזיה אוסטרלית אשמים, בטח שהם אשמים. הח"כים אשמים שהם לא עושים חוקה, אני לא מבין מה הבעיה להסכים על חוקה במדינה שלא מסכימה מי זה יהודי. מזל שאין אצלנו מפלגה של פליטים/מסתננים/שוהים לא חוקיים אילו הייתה היו כל האצבעות מופנות אליה. אבל לא אלמן ישראל, בהעדר אריתראים רוב הישראלים מאשימים את החרדים (ואלי ישי מעביר את האשמה לסודנים).

למה הכלכלה מקרטעת? בגלל החרדים! למה משלמים כל כך הרבה מיסים? בגלל החרדים! למה מחלקות הרווחה קורסות? בגלל החרדים! למה הפסדנו בלבנון II? בגלל החרדים? למה כול העולם שונא אותנו? כי הם אנטישמים! מי אנטישמיים החרדים? לא, הגויים!

נתחיל ממה שהכי מעצבן ישראלי שכורע תחת נטל הפרנסה ואפילו לא יכול להרשות לעצמו משכנתא. השירות הצבאי - מחזור של בני -18 מונה היום בערך 130 אלף איש, בני 18-21 מונים 390 אלף, האם צה"ל צריך כל כך הרבה אנשים? האמת היא שלא, הוא צריך בערך חצי וזה מה שהוא מגייס. לפני 6 שנים מינתה הממשלה ועדה לבחינת קיצור השירות הצבאי. הועדה מצאה כי 58% מהגברים ו 55% מהנשים משרתים שירות חובה, וצריך לקצר את השירות כי יש יותר מידי חיילים. טוב אם לא צבא אז שילכו לשירות לאומי, אני בעד, ומה יעשו בשירות לאומי?
האם יתנדבו לעשות שירות לאומי בתוך החברה החרדית? אני חושב שזה רעיון מצויין, השאלה איך מארגנים דבר כזה, הרי מדובר בערך ב- 20 אלף אנשים (חרדים שקיבלו דחיית שירות בגילים 18-21). כיום שיעור המתנדבים בתוך החברה החרדית על פי דו"ח של משרד התמ"ת עומד על 36%, (פי שלושה משיעור המתנדבים בחברה החילונית). המתנדבים היום מאורגנים על ידי החברה החרדית, אם נרצה שיותר יתנדבו נצטרך את עזרתם בכדי שיארגנו את זה. אני חושב שלא נצליח להכריח אותם לעזור, מה דעתכם?

שירות לאומי אזרחי כללי, על פי דו"ח שהוגש לכנסת כל מתנדב בשירות לאומי עולה 22 אלף ₪ לשנה. המשמעות הכספית, אם רוצים שכול אזרח ישראלי ישרת שרות צבאי או לאומי יש להוסיף לתקציב כמעט ארבע מיליארד ₪, אני בעד.  אך אם רוצים שיהיו בישראל 170 אלף מתנדבים (מספר הלא משרתים בצה"ל בגילים 18-21) צריך להחליט מה יעשו במה יתנדבו?. צריך לנהל את כל האוגדות האזרחיות האלו, צריך לוודא שלא ייקחו את הפרנסה של אחרים. צריך להקים ארגון כמעט בגודל של צה"ל שידאג למשרתים שירות אזרחי, זה רעיון מצוין, בואו נתכנן ונקים מערכת כזאת. בינתיים כולם מדברים על שוויון בנטל כבר 20 שנים ויותר, אבל אם מחר יהיה שירות אזרחי, הארגון יהיה המחדל שידברו עליו שנים.

ויש מי ששולחים את הגברים החרדים ואת הנשים הערביות לעבוד, נשמע טוב אם שוכחים שכבר יש לנו 260 אלף מובטלים. שוכחים את הממשלות שחיסלו את כל המתפרות בכפרים הערבים. כי רק אותנו בחרת מכל העמים ורק אצלנו מכל עמי העולם אין מכס על תוצרת סין. אבל אם ילכו לעבוד ובמקרה יצליחו למצוא עבודה, מה יקרה? הם יקבלו את המשכורת שמקבלים רוב העובדים בישראל  4300 ₪ לחודש.  חצי מהעניים בישראל עובדים, אם החרדים והערביות יעבדו מה יקרה? נצליח להעלות את שיעור העובדים העניים.

אולי הבעיה היא בכלל שאין לעובדים מספיק כוח ולכן השכר בישראל כל כך נמוך. על פי הניסיון העולמי כשהשכר עולה ואפשר להתפרנס מעבודה יותר אנשים הולכים לעבוד. אהה ומי אשם שהמשכורת נמוכה, ועדי העובדים הגדולים. למה ועד הנמלים לא נלחם עבור העובדים הסוציאליים? כי זה פשוט לא חוקי! כי בישראל סולידריות זאת התנהגות לא חוקית.

הבעיה אומרים לי, זאת השכלה, החרדים יהיו מובטלים כי הם לא למדו לימודי ליבה, נשמע מעניין אם שוכחים ששיעור האקדמאים המובטלים הוא כרגע למעלה מ 5%. לפני שלושים שנים ישראל הייתה המדינה בעלת שיעור ההשכלה הכי גבוה בעולם, היום אנחנו פחות מממוצע מדינות ה- OECD. בכיתות שלנו יותר צפוף מאשר בכיתות בטורקיה וב 43% מהכיתות בישראל יש למעלה מ- 31 תלמידים. החרדים מצופפים את הכיתות או אולי הערביות, זה בטח לא הממשלה.
האם מקור הבעיה היא חוסר לימודי ליבה בקרב החרדים? לא ניראה לי, יותר הגיוני שהבעיה היא מערכת חינוך מוזנחת וחוסר יכולת לממן לימודים אקדמיים. הממשלה הזאת שטוענת כי רק השכלה תביא לישראל רווחה, מקטינה כבר הרבה שנים את תקצוב מערכת ההשכלה הגבוהה. אז איפה הבעיה  בלימודי ליבה, או בחוסר ההיגיון של המדיניות הממשלתית?

או קיי. אז מי אשם? על מי לכעוס? זה דווקא פשוט, על הממשלה, על הכנסת, והכי חשוב על מי שבחר אותם.


אין תגובות: