יום שישי, 18 במאי 2012

שורשי האלימותגל האלימות ששטף את ישראל ממוצאי שבת 05/05/2012 והשאיר אחריו לא מעט קורבנות, הציף את נושא האלימות בחברה הישראלית וכל כלי התקשורת כולל עבודה שחורה עסקו בו.
רוב הדוברים הציעו יותר משטרה, חלקם הציעו שיפוט מהיר וענישה חמורה, היו גם כאלו שדיברו על הצלת נוער שנושר ממסגרות רגילות ונסחף לשולי החברה. אבל מי שגרם לי לכתוב את הפוסט הזה היו אלו שהציעו את "המודל של ג'וליאני" בניו-יורק.
רודולף ג'וליאני שהיה ראש העיר ניו-יורק רוב שנות ה-90 הצליח למצב את עצמו כאיש ש"ניקה" את רחובות ניו-יורק וצמצם את הפשיעה באופן דרמתי. הצעדים שנקט היו: הגדלת כוחות המשטרה, החמרת התנאים למעצר עד כדי עצירת כל מי שנחשד בשוטטות (בעיקר אם היה בעל צבע עור "נכון"), החמרת הענישה, וגירוש דרי רחוב אל ערים סמוכות (למרבה הפליאה גם בהן ירד שיעור הפשיעה).
האמת במקרה ג'וליאני פשוטה כמו במקרה גנראל פקהם שקיבל עיטור גבורה רק משום שביקש אותו, ולא מפני שעשה מעשה גבורה כלשהו. כך גם  ג'וליאני פשוט ניכס לעצמו את העובדה ששיעורי הפשיעה בניו יורק ירדו.
ישנן לא מעט תיאוריות בנושא ירידת הפשע בכל ארה"ב משנת 1990 והלאה ובפוסט הזה לא נרד לעמקן, רק אומר כי לא רואים השפעה מובהקת בתקופת שלטונו של ג'וליאני (1994-2001) על שיעור ירידת הפשיעה בניו-יורק משנת 1990 ועד שנות ה- 2000 ומיקומה של העיר בסולם הפשיעה איננו טוב.

אם ג'וליאני לא מה כן? כשאנחנו בוחנים השוואה בין לאומית של  שיעורי רצח לא פשוט למצוא את הסיבות למצב הקיים בעולם, אבל אפשר לראות קשר בין המצב הכלכלי לשיעורי הפשיעה המשתנים לאורך עשרות שנים(PDF).
בבדיקה השוואתית שנעשתה בארה"ב ניסו לראות השפעה של גורמים שונים על פשיעה. כיוון שארה"ב וישראל נמצאות במקום גבוה בין המדינות שמשתמשות בפאניקה ככלי חשיבה, נמצא שגם שם ההצעה הכי פופולארית היא הגברת השיטור והאכיפה.
שלא במפתיע מתברר שכמות השוטרים והענישה לא משנים את שיעורי הפשיעה במדינות בתוך ארה"ב ומחוץ לה.
נבדקו גם השפעות של: שימוש בסמים, עוני, זמינות כלי נשק,  משפחות הרוסות, רמת חינוך נמוכה, נשירה ממערכות חינוך, שיעור השתתפות בבחירות לפרלמנט, צפייה בתכנים אלימים בסרטים/טלוויזיה/מחשב, וחוסר שוויון ברמת החיים.
הגורם הוודאי היחיד שתורם להגדלת שיעורי הפשיעה הוא חוסר שוויון (הלינק הכי חשוב בפוסט הזה).
ממצאים של מחקרים אינם פוסלים תרומה אפשרית של כל אחד מהגורמים האחרים שהזכרתי אבל גם לא מוכיחים תרומה כזאת.
דבר אחד ודאי, הפשיעה בארה"ב גדולה מהפשיעה בישראל פי שש, והפשיעה בשבדיה היא שישית מהפשיעה בישראל.
אז לא פשוט להסיק מסקנות חד ערכיות מהשוואה בין מדינות בעלות אקלים ותרבות שונים, אבל כפי שידוע לכל תלמיד אם כבר להעתיק כדאי להעתיק ממי שמצליח.

אין תגובות: