יום שישי, 7 ביוני 2002

למה: אדום/פטיש/מגל/אחד במאי?

לפני מאה ועשר שנים הפועלים ניסו לקבוע יום עבודה של שמונה שעות ושבוע עבודה של שישה ימים. המעסיקים קיבלו את זה קשה, הם העדיפו ימי עבודה של 12-14 שעות ושבוע עבודה של שבעה ימים. בימים ההם כמו גם היום, הייתה להם השפעה גדולה מאוד על השלטון, הם השתמשו במשטרה ובבלשים פרטיים, כדי לפזר הפגנות ומשמרות מחאה. את ההפגנה של הרביעי במאי 1886 פיזרו באש חיה, תוך פציעה והריגה של פועלות, האירוע נקרא פרשת היימרקט ובכינוס הקונגרס השני העולמי של תנועת הפועלים בשנת 1891 נקבע האחד במאי, יום זכרון לאירוע וחג שנתי לפועלי העולם.

עשרים שנה קודם, ב- 26 למרץ 1871 בימי מלחמת האזרחים הצרפתית, נבחרה ממשלת פועלים בפאריס, הממשלה נקראה "הקומונה של פאריס". הפועלים התנגדו לכניעה ולהסכמי השילומים שחתמה הממשלה הצרפתית בורסאי, עם הכחות הפרוסים (מדינה בצפון גרמניה שלפני איחוד גרמניה). אירופה בימים ההם הייתה ברובה מלוכנית/פיאודלית, הפועלים בקשו להעביר את השלטון לידיי כל האזרחים, ללא הבדל מעמד כלכלי.
הקומונה הפריסאית הכריזה כי דגלה (האדום) הוא "הדגל של רפובליקת העולם". היא הפרידה את הדת מהמדינה, ושרפה את הגיליוטינה, כצעד סמלי נגד אלימות השלטון. צבא ורסאי בתמיכה פרוסית התקרב לפאריס תוך הרג וביזה, הפועלים סרבו להרוג משתפי פעולה וחיילים שבויים, למרות שצבא ורסאי לא שמר על "טוהר" הנשק, הם המשיכו להילחם בעקשות וגבורה.
הקומונה הרסה שער ניצחון שהקים נפוליון, משום ש"מדובר בסמל שובנסטי ומעורר שינאה". היא הקימה קואופרטיבים של פועלים במפעלים שניסגרו, על מנת להפעיל את המפעלים מחדש והחליטה לאגד את כל הקואופרטיבים בארגון גג אחד. במאי 28-21 פלשו כוחות ורסאי בתמיכה גרמנית לתוך עיר הפועלים מצפון, אחרי הנצחון שלהם, הם רצחו למעלה מ- 30 אלף פועלים, אסרו 38 אלף והיגלו שבעת אלפים. ממשלת הפועלים הפריסאית הייתה בשילטון חדשיים, בזמן הקצר הזה הצליחה להעביר מספר רפורמות אזרחיות חשובות ולחרוט את שמה בהיסטוריה האנושית, דגלה האדום רלבנטי גם היום.

בשלהי המאה ה- 19 ותחילת המאה העשרים היו הפועלים השכירים איש איש לנפשו (חוזים אישיים), מצב שאיפשר לבעלי ההון ניצול מוחלט. תחילת ההתארגנות של הפועלים, היה שיתוף פעולה בעיקר ע"פ סקטורים, מכאן חשיבותה של ברית עובדי התעשיה והחקלאות שקמה בברית המועצות, בשנת 1917 נקבע סמלה מגל שמיצג את עובדי האדמה, ופטיש שמיצג את עובדי התעשיה, היום עובדים עם קומביין ובתעשיה הכל ממוחשב אבל משמעות הסמל נותרה – איחוד כל מגזרי העובדים.

טבע האדם כמו הטבע כולו נע בגלים, בימים אלו כאשר הפער החברתי עולה ובכל יום אנחנו קרובים יותר לחברה פיאודלית, חשוב ליזכור את ההיסטוריה ולנסות להביא לשינוי ללא מהפכה ושפיכת דם.

אין תגובות: