יום שישי, 30 באוגוסט 2013

שני הצדדיםשני צידי השנה*


על המר - רגע לפני שאני סוקר את הצד החיובי של השנה שעברה רק עוד קצת שליליות וביקורת.
אחת התופעות המוזרות בעולמנו הכלכלי הם כלכלנים  רגילים, ראשית משום שכשהם מסבירים על משק המדינה הם משווים את זה למשק בית, ושנית משום שהם מוציאים לעצמם שם רע.

משק מדינה לא דומה למשק בית קודם כל משום שבמשק מדינה הוצאה (כאילו בזבוז) מגדילה את ההון, בדיוק הפוך ממשק בית. דוגמא כאשר משרד הבינוי מוציא כסף על בניית בתים: עובדים, קבלנים, וסוחרים מרוויחים, כשהם מרוויחים הם משלמים מיסים, במיסים בונים עוד בתים והנה מערכת צמיחה יציבה.
יתירה מזאת משק המדינה איננו מכוון רווח, לכן היעילות שלו בהספקת שירותים גדולה יותר. דוגמא: ככל שההוצאה הממשלתית על בריאות עולה, מספר הרופאים עולה, מספר המכשירים המודרניים עולה, בתי החולים גדלים, יעילות המערכת עולה ומחיר הרפואה יורד.
או דוגמא נוספת שירות התעסוקה, כאשר ניסו להפריט את השירות באמצעות תוכנית ויסקונסין שהופעלה בידי קבלנים, הקבלנים מצאו שהכי ריווחי לתת לעובדים עבודות גרועות וקצרות טווח כך שיחזרו. או שהעדיפו להעסיק אותם בעבודות חסרות תוחלת  ממשית במשרד בטענה שזאת הכשרה לעבודה. התוכנית בכללה עלתה יותר והניבה תוצאות פחות טובות מאשר שירות התעסוקה.

רוב הכלכלנים בישראל ממליצים על צימצום התקציב, על הקטנת עומס המלוות, על צימצום השירותים לאזרח. ההמלצות האלו מיושמות בארצות המערב מאז המשבר התורן בשנת 2008 והן לא מביאות שום ברכה, להיפך, רוב המדינות שמיישמות אותן מתדרדרות כלכלית. התדרדרות שמביאה להתחזקות הלאומנות, שינאת הזרים, ופשיעה גזענית. הכלכלנים האלו טועים פעמיים, פעם אחת כשהם ממליצים המלצות שגויות ופעם שניה כשהם מפסידים פרסום כבוד וכסף. כלכלנים שממליצים על הצעדים ההפוכים אולי לא יתרבלו בפרחים וגלידה במעון ראש הממשלה אבל הם מרצים מבוקשים בכל העולם, זוכים בפרסים, ומרוויחים הון. בניגוד לתאוריה הכלכלית בני אדם בדרך כלל לא רציונליים ולא עובדים לטובת עצמם. לכן אני ממליץ לכלכלנים האלו לעבוד בדיוק לפי המודלים שהם מאמינים בהם, ולהמליץ הפוך מהמודלים האלו, זה פשוט כדאי, אישית וגם חברתית.

ועכשיו זרקור על הצד החיובי

נהיגה - מאז שנות ה- 70 של המאה העשרים יש בארץ ירידה ברורה בתואנות דרכים ובנפגעים, משנה לשנה ההפרש לא גדול אבל אם מסתכלים על תקופות של עשר שנים ויותר אנחנו רואים ירידה עקבית ומשמחת. כך היום שיעור תאונות עם נפגעים בהשוואה לנסועה, כלומר סך כל התאונות חלקי כל המרחק שנסעו כל כלי הרכב בישראל אני מצרף גרף להמחשה מתוך אתר ויקיפדיה בעברית.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/he/a/a5/Carfatalitieskm.png
הירידה הזאת הושגה ע"י שיפור משמעותי בכלי הרכב ובבטיחות שלהם, ובגלל שיפור לא גדול בתשתית הכבישים, אבל ההשפעה הכי גדולה הגיעה בגלל שינוי תרבות הנהיגה הישראלית. מי שתרם הכי הרבה לבטיחות שלנו זה אנחנו חשוב לזכור את העובדה הזאת בפעם הבאה שנצטרך לעשות שינוי לאומי.
אני מבקש מכם לא לצחוק על הדברים הבאים, הם השינוי הכי חשוב שקרה כאן כלכלית בעשורים האחרונים. אתם זוכרים את מחאת הקוטג' (אני כבר לא זוכר אפילו איזה טעם יש לו הפסקתי לקנות לפני שנתיים וחצי)? אז זהו יש תמורה לכל המהומה, כולם דיברו על פתיחת השוק על הריכוזיות על עידוד התחרות ובאמת הייתה תחרות, תחרות מי מרוויח הכי הרבה. תדעו לכם שביום שני 26/08 נעשתה היסטוריה, ממשלת ישראל החליטה לפעול, היא הכניסה שני מוצרים לפיקוח, גבינה 5% ושמנת מתוקה. אתם חושבים שאני צוחק אבל אני ממש רציני, זאת פעם ראשונה בעשרות שנים שהממשלה מכניסה מוצר לפיקוח במקום להוציא ואתם יודעים מה? זה עובד!

באופן מסורתי בסוף כל חופש גדול אנחנו נוסעים כל המשפחה לקמפינג עם חברים, השנה עשיתי הפסקה בחופש הזה כדי להשתתף באירוע שאני גאה בו כמו כול ראש-פינאי. בבית העם אביבה צור המושבה, הציגה את הסרט מנתק המים ואחריו התקיים דיון פומבי בנושא הפרטת המים בישראל.
זה היה דיון מרתק ומשמח, מרתק בגלל מה שנאמר ומשמח כי ראש-פנה סירבה להפריט את הספקת המים וכך נחסך למושבה ולתושבים לא רק כסף, כי אם גם פגיעה בזכות הטבעית לשתות מים.
השתתפו בדיון: פרופ' דני גוטווין מאוניברסיטת חיפה מומחה לתהליכי ההפרטה בישראל. ארז ימיני מומחה לתאגידי מים, בעל חברת עלמא. עו"ד ורדה גילה היועצת המשפטית של המועצה שהסבירה את המצב בראש-פנה. וד"ר גילי גופר מהמכון למורשת בן גוריון שהנחתה את הדיון.
האירוע היה כולו היה בחסות המתנ"ס והמועצה והכניסה הייתה חופשית.
יוסי לוי צילם ערך והעלה לרשת, אז אם אתם רוצים אני ממליץ מאוד, http://www.youtube.com/watch?v=aGC2qNwZHJo
עוד קצת שמחה לכבוד השנה הטובה שתבוא אמן.

* Both Sides Now

by Joni Mitchell 

Rows and flows of angel hair
And ice cream castles in the air
And feather canyons everywhere
I've looked at clouds * that way

But now they only block the sun
They rain and snow on everyone
So many things I would have done
But clouds got in my way
I've looked at clouds from both sides now…

ההמשך נמצא ברשת או בספר

אין תגובות: