יום רביעי, 12 במרץ 2008

מכונת הזמן


לקראת יום האשה הבין לאומי שחל בתחילת החודש הוזמן נחמיה שטרסלר פרשן כלכלי בעיתון הארץ ומרואיין מבוקש בתוכניות רדיו וטלביזיה להסביר את הבדלי השכר בין נשים לגברים.

בתוכנית הכלכלית של רשת ב' צבע הכסף הסביר הפרשן הבכיר כי האמת בנוגע לפער ההכנסות מורכבת. מדובר כאן לא באפליה, כי אם בבעיה חברתית תרבותית.

הנשים כך הסביר, פחות אסרטיביות מגברים כשמדובר בדרישות שכר. נשים מעדיפות לעבוד בבית בגידול ילדים, ניקיון ובישול, לכן הן משקיעות פחות זמן ותשומת לב בעבודה חיצונית והשכר בהתאם. הוא גם הוסיף כי בגלל עבודות הבית מעדיפות נשים לעבוד במשרה חלקית ולכן ההשוואה בשכר חודשי אינה נכונה, הגברים עובדים משרה מלאה ולכן הם מרוויחים שכר חודשי גבוה יותר.

ובעיית הבעיות אליבא דה שטרסלר היא ההשכלה. דבר ידוע הוא כי משכילים מרוויחים יותר והנשים משכילות פחות משום שהחברה ותרבות הישראלית אינה מעודדת אותן לרכוש השכלה.

למקשיב לדברים היה נדמה כאילו נסענו במכונת הזמן, מאה שנים אחורה לתחילת המאה העשרים.

הדעות השובניסטיות העתיקות של שטרסלר קשות לעירעור, אחרי הכל מי שמחזיק בדעות כאלו קשה להניח שיוכל להתמודד עם הזמן העכשוי ומציאות חיינו.

לעומת זאת קל מאוד להפריך את השטויות האלו כשמדובר בעובדות מספריות.

שכר נשים לשעה (בלי קשר למשרה מלאה/חלקית) נמוך משכר הגברים ב- 16.5%.

נשים משכילות מגברים בצורה משמעותית, בקרב בוגרי תיכון מספר הנשים שפנה להשכלה אקדמית גדול ב-19% ממספר הגברים.

מספרן בקרב בוגרי תואר ראשון גדול ב-33%, בוגרי תואר שני מספרן גדול ב- 25% ובוגרי תואר שלישי מספרן גדול "רק" ב- 10%, כשמדובר בלימודי תעודה לנשים העדיפות הכי גבוהה מספרן גדול פי ארבע ממספר הגברים.

שטרסלר סיכם את דבריו באומרו כי בשוק העבודה הישראלי אין הפליה נגד נשים, העובדות אומרות דברים אחרים והאפליה ברורה.

שטרסלר ועיתונאים כלכליים רבים אחרים לא הצליח לעבור את השיעורים הראשונים במבוא לכלכלה. העיתונאים האלו הם לא פרשני כלכלה כי אם פשטני כלכלה, הם מתגאים בהגשת הנושאים הכלכליים בצורה פשוטה, קלה להבנה והרבה פעמים לא נכונה.

פורסם לראשונה בנוסח אחר עם אותה משמעות ב: עבודה שחורה

קישורים:

http://www1.cbs.gov.il/publications/thunot_demographiot06/pdf/gr00_16.pdf

http://www.adva.org/UserFiles/File/tmunatmazav2007final.pdf עמוד 32

http://www1.cbs.gov.il/publications/thunot_demographiot06/pdf/gr00_01.pdf

http://www.adva.org/UserFiles/File/highereducationfull1.pdf עמוד 25


תגובה 1:

אנונימי אמר/ה...

Hello. This post is likeable, and your blog is very interesting, congratulations :-). I will add in my blogroll =). If possible gives a last there on my blog, it is about the Wireless, I hope you enjoy. The address is http://wireless-brasil.blogspot.com. A hug.